Príčiny civilizačných ochorení

Spoznajte skutočné príčiny civilizačných ochorení a naučte sa, ako im predchádzať a ako ich liečiť pomocou zdravej stravy

Takmer každý človek na Slovensku (90% z nás) dostane skôr alebo neskôr počas svojho života nejakú formu srdcovocievnych ochorení. Nie všetci na ne zomrieme, len 45% z nás. Niektorí stihnú zomrieť ešte predtým na rakovinu (25%), následky diabetes, degeneratívnych ochorení mozgu (Alzheimer, Parkinson) alebo iné chronické civilizačné ochorenie. 1 Podobne je to aj v iných rozvinutých krajinách OECD v Európe a Amerike. Mohli by sme sa opýtať: Sú civilizačné ochorenia nevyhnutným dôsledkom starnutia alebo je možné im predchádzať? Alebo inak:

Čo je hlavnou príčinou predčasnej smrti a
dlhodobých zdravotných obmedzení?

Túto otázku si položili aj autori najväčšej štúdie svojho druhu Burden of Diseases, Injuries, and Risk Factors, v ktorej porovnávali príčiny predčasnej smrti a dlhodobých zdravotných obmedzení v USA s ostatnými 34 krajinami OECD vrátane Slovenska počas obdobia 20 rokov. Na štúdii spolupracovalo 488 vedcov z 50 krajín sveta a zozbierali údaje o 291 typoch ochorení, 1160 klinických následkoch a 67 rizikových faktoroch v rokov 1990 až 2010 v rámci 187 krajín. Výsledky sú nasledovné:

Hlavnou príčinou predčasnej smrti a
dlhodobých zdravotných obmedzení je strava.

Výsledky štúdie sú zhrnuté v nasledovných dvoch tabuľkách:

Tabuľka 1: Počet úmrtí vo vzťahu k 17 najčastejším rizikám smrti v USA v 2010

Poznámka: Červeným je vyznačená strava ako najvyššie riziko predčasnej smrti. Okrem toho žltou farbou sú vyznačené ďalšie štyri rizikové faktory (vysoký krvný tlak, nadváha, vysoký krvný cukor a vysoký cholesterol), ktoré sú tak isto významne ovplyvnené stravou.

* Stratené roky sú súčtom dvoch zložiek: stratené roky z dôvodu predčasnej smrti a stratené roky z dôvodu zdravotnej invalidity.

Tabuľka 2: Stratené roky v percentách vo vzťahu k 17 najčastejším rizikám v USA v 2010

Poznámka: Červeným je vyznačené ako najvyššie riziko stratených rokov opäť strava. Okrem toho žltou farbou sú vyznačené ďalšie štyri rizikové faktory (vysoký krvný tlak, nadváha, vysoký krvný cukor a vysoký cholesterol), ktoré sú tak isto významne ovplyvnené stravou.

Poznámka: Na Slovensku a v EÚ sú výsledky podobné.

Vďaka tejto štúdii vieme, že strava je najdôležitejším rizikovým faktorom predčasnej smrti a dlhodobých zdravotných obmedzení. Pozrime sa teraz na najčastejšie ochorenia, ktoré sú príčinou predčasnej smrti a zistime, akú úlohu v nich hrá strava.

15 najčastejších príčin smrti

Michael Greger, M.D. FACLM

Toto je 15 najčastejších príčin, na ktoré Američania zomierajú. Rastlinná strava dokáže zabrániť vzniku takmer všetkých ochorení, liečiť viac ako polovicu z nich a dokonca tretinu z nich celkom vyliečiť, vrátane troch najväčších zabijakov.

– Michael Greger, M.D. FACLM

15 najčastejších príčin smrti Rastlinná strava dokáže
1. Srdcovocievne ochorenia predchádzať liečiť vyliečiť
2. Rakovina (zhubné nádory) predchádzať liečiť vyliečiť
3. Choroby pľúc (rakovina pľúc, astma) predchádzať liečiť vyliečiť
4. Choroby mozgu (mŕtvica) predchádzať
5. Nehody (náhodné úrazy)
6. Alzheimer predchádzať liečiť
7. Diabetes predchádzať liečiť vyliečiť
8. Ochorenia obličiek predchádzať liečiť
9. Chrípka a zápal pľúc predchádzať
10. Samovražda predchádzať liečiť
11. Rakovina krvi (krvné infekcie) predchádzať
12. Chronické ochorenia pečene a cirhóza predchádzať liečiť
13. Vysoký krvný tlak predchádzať liečiť vyliečiť
14. Parkinsonova choroba predchádzať
15. Pneumonitída predchádzať
Michael Greger, M.D. FACLM

Všetky problémy rieši rovnaká strava. Nie je to tak, že máme jednu diétu, ktorá lieči pečeň, inú ktorá lieči srdce a ďalšiu, ktorá lieči mozgové ochorenia. Nie, zdravá strava pre pečeň je rovnako zdravou stravou pre obličky a súčasne zdravou stravou pre celé telo. Jedna strava vládne všetkým.

– Michael Greger, M.D. FACLM

Zoznam 15 príčin predčasnej smrti je prevzatý z nasledovnej prednášky Dr.Gregera. Na Slovensku je tento zoznam veľmi podobný. Rovnako na prvých troch miestach sú srdcovocievne ochorenia, nasledované zhubnými nádormi a chorobami pľúc. Na ďalších miestach sú mierne odlišnosti.

Slovenské alebo české titulky si zapnete po spustení videa kliknutím vpravo dole na

Jak nezemřít – Dr. Michael Greger

Jak nezemřít

Pokiaľ vás zaujala táto prednáška Dr. Gregera, odporúčame vám prečítať si jeho knihu Jak nezemřít, kde sa dozviete podrobné informácie o každej z hore uvedených 15 najčastejších príčin smrti. Táto kniha sa držala niekoľko týždňov na zozname najpredávanejších kníh The New York Times a bola preložená do 18 jazykov. Tak isto na stránke amazon.com je uvedená ako #1 Best seller v kategórii jedlo.

Knihu si môžete kúpiť napríklad tu:

Pochopte príčiny civilizačných ochorení

Trpíte niektorým zo spomínaných ochorení? Prípadne by ste chceli zabrániť ich vzniku v budúcnosti? Na stránke Výživa Vedecky sa dozviete základné informácie o tom ako tieto ochorenia vznikajú. Naučíte sa ako zmeniť váš životný štýl tak, aby ste zabránili vzniku týchto ochorení v budúcnosti a mohli žiť plnohodnotný život do vysokého veku bez zbytočných zdravotných obmedzení.

Srdcovocievne ochorenia
Diabetes I. a II. typu
Reumatoidná artritída
Skleróza multiplex

Informácie o jednotlivých chorobách pripravujeme...

Postupne budeme pridávať podstránky pre jednotlivé ochorenia, ktoré je možné liečiť zdravou stravou. Okrem ochorení uvedených na zozname Dr. Gregera spracujeme aj ďalšie ochorenia, ktorým je možné predchádzať, prípadne ich liečiť zdravou stravou. Ku každému ochoreniu uvedieme dôležité informácie potrebné pre liečenie a pridáme zoznam zdrojov pre možnosť ďalšieho štúdia.

V prípade, že sa chcete prakticky naučiť pripravovať zdravé jedlo,
navštívte podstránku: